Yeni eklenen haberleri okumak için TIKLA!

Araba Neden Hararet Yapar?

Arabalar neden hararet yapar? Arabaların su kaynatma sebepleri. Hararet yapan araca ne yapılmalı?

Otomobiller Neden Hararet Yapar?
Arabaların su kaynatmasının başlıca sebepleri soğutma sisteminde ki arıza, soğutma sıvısının azalması, sürücü hatası ve önemlisi de yoğun trafiktir. Bu durumlardan dolayı soğutma sıvısının eksildiği motor, yeterince soğuyamaz ve aşırı ısınarak hararet yaparak su kaynatır. Araçların en temel parçası olan motorun hararet yapmasını önlemek ise soğutma sistemine iyi bakmakla mümkündür.

Soğutma Sisteminin Düzgün Çalışmama Sebepleri
Motorun ideal ısı düzeyinde kalmasını sağlayan soğutma sisteminin görevini engelleyen pek çok faktör vardır. Soğutma sıvısının azalması, radyatör peteklerinin tıkanması, vantilatör kayışında gevşeme olması, fanın bozuk olması ve yüksek vitesle yavaş gidilmesi gibi durumlarda soğutma sistemi görevini tam olarak yerine getiremez.

Ayrıca aracın su kaynatmasının sebebi olarak soğutma sistemini engelleyen faktörler olduğu gibi ayrıca soğutma sıvısının azalması da mümkün. Araç içinde bir takım sorunlar yüzünden olması gerekenden daha hızlı sıvı kaybı olabilir. Bu sorunlardan bazıları; sıvı iletim borularında çatlak olabilmesi, hortumların eklem yerlerindeki kelepçelerden sızıntı veya buharlaşma, en sık görülenlerden radyatör kapağı veya hortumlarından sızıntı ve yedek depodan su alamaması.

[post_ads]

Araçlar Neden Özellikle Yaz Aylarında Daha Çok Su Kaynatır
Yaz aylarında ki sıcaklar sadece insanları bunaltmıyor aynı zamanda arabaları da bunaltıyor. Sıcak havaların iyice hissettirdiği zamanlarda yol kenarına çekilmiş, hararet yapmış araba sayısı oldukça artar. Bunun sebebi ise sıcak havaların suyun buharlaşmasını hızlandırması. Buharlaşarak sıvı kaybına neden olması ise motorun su kaynatmasına sebep olur.

Sıkışık trafiklerde ki dur-kalklar başlıca su kaynatma problemlerinden biri olmasına birde bunaltıcı yaz ayları da eklendiği zaman radyatöre hava alımı azalır ve motor sıcaklığı yükselir. Sıcaklığı düşürmeye çalışan fan daha fazla çalışarak radyatördeki sıvıyı soğutmaya çalışır. Soğutma sisteminde bir problem yoksa görevini yerine getirmeye çalışır fakat herhangi bir sorun varsa motorun su kaynatması kaçınılmaz bir gerçektir.

Motor Hararet Yaptığında ve Su Kaynattığı Zaman Ne Yapılmalı?
Eğer aracınızın hararet ibresi kırmızıda ise veya ibre “hot” olan bölgeyi gösteriyorsa aracınız hararet yapıyor demektir. Motorunuzun hararet yapması durumunda öncelikle aracın uygun bir yere çekilmesi gerekmektedir. Klimalar açık ise kapatılması motorun soğumasında yardımcı olur.

[post_ads_2]
 
Motor içerisindeki su 100 derecenin üstündeyse kaput açıldığında patlamaya sebep olacağından araç soğuyunca açılmalıdır. Motor soğuduktan sonra eksilen sıvı düzeyi arttırılmalı ve ayrıca kullanılan su içme suyu olmalıdır. Bu gibi durumlardan sonra yola düşük hızda devam edilmeli ve en yakın servise gidilmelidir.

Lokosit

1 yorum

  1. hararet ile ilgili bilgilendirici bir yazı.