İnternetten canlı yayınla evde cuma namazı kılınır mı?

Koronavirüs salgını yüzünden camiler ibadete kapatılmış ve cuma namazları da kılınamamakta. Diyanete, "İnternet üzerinden veya TV ile canlı yayında imam arkasında evde cuma namazı kılınır mı?" diye mantıklı bir soru soruldu.
Koronavirüs salgını nedeniyle cuma namazlarını kılamayan vatandaşlar çare aramaya başladı. Okulların da kapalı olduğu bu dönemde evden canlı eğitim yapılmasından akla gelmiş olacaktır ki Diyanet'e; "Evden televizyon ya da internet üzerinden canlı yayınla imam arkasında cuma namazı kılınır mı?" diye ilk başta akla mantıklı gelen bir soru yöneltildi.

Bu soru mantıklı bulunmuş olacak ki Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, toplanarak bir karar aldı. Diyanet, "Cuma Namazlarının Evde Kılınması ve Başka Yerde Kılınan Cuma Namazına Televizyon ya da İnternet Aracılığıyla Uyulmasının Hükmü" konusunu müzakere ederek karar bağladı.

[post_ads]

Evden TV ve İnternet Üzerinden Canlı Yayın ile Cuma Namazı Kılınır mı?

  • Diyanet: Evde cuma namazı kılınmaz.
"İslam’ın şiarlarından sayılan Cuma namazı, cemaatle camide veya açık alanda kılınması gereken temel bir ibadettir" diyen Din İşleri Yüksek Kurulu, "Bu namazın, özel hanelerde kılınması caiz değildir. Evlerde kılınan bir namaz Cuma namazı olarak geçerlilik kazanmaz." kararını verdi.
  • Diyanet: Kitle iletişim araçlarıyla da evde cuma namazı kılınmaz
Kurul, imam arkasında canlı yayınla cuma namazı kılınması konusunda ise "Cuma namazı da dâhil olmak üzere cemaatle kılınan namazlarda imam ile ona uyanların hakikaten veya hükmen aynı mekânda bulunması şart olduğundan televizyon, internet vb araçlarla yayınlanan namazlara başka yerlerden uyulması da caiz değildir. Bu sebeple imamın namaz kıldırdığı mekânın hakikaten ya da hükmen dışında olan başka bir mahalde bulunan bir kimsenin o imama uyarak namaz kılması durumunda bu namaz geçerli olmaz" dedi.

[post_ads_2]
Lokosit