Yeni eklenen haberleri okumak için TIKLA!

İyi çay nasıl demlenir?

En lezzetli çayı demlemek için bazı püf noktaları ve çay demleme tariflerini biraraya getirdik.
Herkes kendi demlediği çayın en doğru ve lezzetli olduğunu düşünüyor ve bundandır ki; Türkiye'de herkesin kabul ettiği çay demleme yöntemi yok. Biz de kendimizce yaptığımız araştırma ve bilgilerimize göre doğru bilenen çay demleme püf noktalarını ve yanlış yapılan çay demleme hatalarını sıralamak istedik.

İyi çay demlemek için dikkat edilmesi gerekenler

  • Kaliteli Çay: Çay olmadan çay demlenmez ama her çaydanda iyi çay içilmez. Öncelikle sizin için kabul gören kaliteli çayı seçmelisiniz. Bence her pahalı çay da kaliteli demek değildir. Uygun fiyatlı leziz çaylarda var.
  • Çayın Saklanma Koşulları: Genellikle kimse çayın saklanması konusunda dikkatli değil. 1 kg çay aldığımızda bunu ortalama 1 ayda tüketiriz ve bu nedenle saklama koşulları da çok önemli. En çok yapılan hata ise çayın ağzı açık ambalajında bitene kadar açık olarak bekletilmesi :) Çayın doğru saklama koşulu; rutubet tehlikesi olmayan güneş görmeyen bir alanda ve vakumlu koyu renkli hava almayacak bir kap içinde çayı saklamaktır.
  • Su: Kalite çay içeceksen musluk suyu olmaz arkadaş. En güzelidoğal kayna sularından evinizde çay demlemek için su bulundurmak. Eğer doğal kaynak suyu yoksa damacana su satın almak. Hiçbir şekilde kaliteli suya ulaşamıyorsa evinizdeki şebeke suyuna, su arıtma cihazı taktıracağız.
  • Demlik: Herkes iyi çay demlemek için porselen demlik de demlenmesi gerektiğini bilir ama nedense çayı metal demliklerde demler. Tabiki de iyi demlenmiş bir çay için, porselen demlik kullanmalıyız.
[post_ads]

Lezzetli çay nasıl demlenir?

İşte geldik en can alıcı noktaya. Burada tamamen kişisel benim damak tadı aldığım çay demleme tarifim; 
  1. Isıttığımız su fokurdamaya başladığında ocağı kapatıyoruz. Fazla kaynayan suyun kalitesi bozulur.
  2. Sıcak suyumuzun boş demliğin içine boşaltıyoruz ve üzerine karıştırmadan 1,5 yemek kaşığı çay döküyoruz.
  3. Çayın demlenmesi için 15 dk bekliyoruz.
  4. Demlenen çay aradan zaman geçtiği ve için tekrar ocak üzerinde fokurdamayacak kadar ısıtıyoruz. Kesinlikle kaynatmayacaksınız. Yanık çay kanser sebebi olabilir.
Afiyet olsun...

[post_ads_2]
Lokosit

1 yorum

  1. sizin doğru çay demleme yönteminiz var mı?