Yeni eklenen haberleri okumak için TIKLA!

Ölen Kişinin Kredi Borçları Ne Olur?

Bankalar, kredi çeken şahsın vefatı halinde ne gibi uygulamalara gitmektedir? Ölüm halidende, ölen şahsın mirasçıları ne yapmalıdır?
Türkiye’de her yıl milyonlarca kişi kredi kullanmakta ve acil nakit ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaktadırlar. Ancak kredi çeken bireylerin vefatı durumunda, bankaların ne gibi bir prosedür uyguladığı pek bilinmemektedir. İşte bu konu hakkındaki detaylar…

Bankalar, kredi kullanımı sırasında size hayat sigortası yapmak isteyip istemediğinizi sormaktadır. 

[post_ads]

Eğer hayat sigortası yaptırırsanız, kullanmak istediğiniz kredi miktarından hayat sigortası için gerekli olan meblağ düşülür ve siz, krediyi o şekilde tahsil edersiniz. Ancak sigorta istemediğiniz durumlarda çekmek istediğiniz meblağın hepsini (dosya masrafı vs. düşüldükten sonra) çekebilirsiniz. Hayat sigortası, bazı bankalar tarafından mecburi kılınıp, kredi kullanımlarında yaptırılmaktadır. Bunu göre, eğer sigorta yaptırmak istemiyorsanız bankaları araştırmalısınız.

Peki, bu hayat sigortası ne işe yaramaktadır?

Kredi çeken kişi vefat etmişse ve eğer hayat sigortası yaptırmışsa bütün borçları sigorta tarafından karşılanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Banka, şüpheli ölümler durumunda otopsi raporu isteyebilmektedir.

Eğer kredi çeken kişinin hayat sigortası yoksa ölüm hâlinde bütün borçları yasal mirasçılarına kalmaktadır. Mirasçılar, redd-i miras etmedikleri sürece bu borçları ödemek zorundadır. Buna göre hayat sigortası olmayan kredi borçlularının vefatı durumunda, mirasın öncelik olarak kime kalacağına istinaden borçlar da bu şekilde ödenir. Eğer kredi çekimlerinde kefil de varsa, banka duruma göre kefilleri de takibe alabilmektedirler. Her ne olursa olsun, hayat sigortası yaptırmanızı ve riske girmemenizi öneririz.

[post_ads_2]
Lokosit

Yorum Gönder