Rusya'nın Koronavirüs (Covid-19) Aşısı: SPUTNİK V

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, tescillendiğini açıkladıkları yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının iki hafta içinde hazır olacağını duyurdu.

 Rusya, tüm dünyanın dikkatleri üzerine çekmesine neden olan Koronavirüs (Covid-19) aşısı "SPUTNİK V"i bulduğunu iddia etti. Üstelik bu aşıyı Rus lider Putin açıkladı. Putin, aşının kızında da denendiğini olumlu sonuçlar çıktığını üzerine basa basa tüm dünyaya duyurdu.

Putin, yakında aşının toplu üretimine başlamayı amaçladıklarını, aşının kızına yapıldığını da söyledi. Kızının ateşinin ilk gün 38 dereceye çıktığını, sonra 37 dereceye düştüğünü belirten Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

[post_ads]

"Aşının oldukça işe yaradığını ve güçlü bir bağışıklık yarattığını biliyorum. Tekrar ediyorum, aşı gerekli tüm kontrolleri geçti."

Rusya'nın koronavirüs (Covid-19) aşısı 'Sputnik V' güvenilir mi?

Tüm aşamalardan geçtiği belirtilen aşının antikor ve bağışıklık kazandırmada oldukça etkili olduğu açıklandı.

[post_ads_2]

Ancak uzmanlar pandemilerle mücadelede geliştirilen aşı denemelerin genelde yıllar sürmesi ve SARS ve MERS gibi koronavirüs çeşitlerine bugüne kadar aşı üretilememiş olması gibi nedenlerle Kremlin'in açıklamalarını temkinle karşıladı.

Dünya Sağlık Örgütü, aşı adaylarının tescillenmeden önce tüm fazlardan geçmiş olması gerektiğinin altını çiziyor.
Lokosit