Yeni eklenen haberleri okumak için TIKLA!

Gebe Kalamayan Kadınlar Ne Zaman Kısırlık Tedavisine Başlamalı

Hamile kalamayan kadınlar ne zaman kısır olduğundan şüphelenip tedaviye başlamalı? Hamile kalamamanın nedenleri nelerdir?

Gebe Kalamamak

Gebe kalamamayı bir sorun olarak görmek için çiftlerin düzenli bir cinsel yaşamı olması gerekir. Hamile kalamayan çiftler için 12 aylık düzenli cinsel ilişki dönemi verilmiştir. Yani bir çift düzenli olarak 12 aydır cinsel ilişki kurduğu ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadığı halde hamilelik gerçekleşmiyorsa hamile kalamama sorunundan bahsedilebilir. Tıp dilinde hamile kalamama kısırlık yani infertilite günümüzde birçok genç çiftin ortak sorunudur. Düzenli bir cinsel yaşamı olan çiftlerin yarısı ilk üç ayda hamile kalabilir. 6 aylık düzenli ilişki sonrası ise çiftlerin % 75’inde gebelik oluşur. Yani gebelik gerçekleşmeyen ilişkilerde ilk 12 ay sonunda hem erkek hem de kadın gebelik açısından bir sorun olup olmadığının araştırılması için kısırlık tedavisine başlayabilir.

[post_ads]

Gebe Kalamamanın Nedenleri 

Yapılan araştırmalar düzenli ilişkisi olduğu halde hamilelik gerçekleşmeyen ilişkileri incelediğinde bu çiftlerin % 15’inde herhangi bir sorun olmadığını göstermektedir. Bu durum nedeni bilinmeyen infertilite olarak adlandırılır. Kadınlarda en çok görülen kısırlık nedeni yumurtlama düzensizliği ve tüplerde tıkanıklık sorunudur. İlerleyen yaş da kadınlarda kısırlık nedenleri arasında sayılır. Yaş problemi erkeklerde de görülen bir sorundur. 45-50 yaşından sonra erkeklerde sperm kalitesi düşmeye başlar. Erkeklerde bir diğer kısırlık nedeni de sperm sayısının yeterli olmamasıdır.

[post_ads_2]
Lokosit

Yorum Gönder